• Genel  • VÜCUT TİPİNE GÖRE ETEK SEÇİMİ

VÜCUT TİPİNE GÖRE ETEK SEÇİMİ

Etek, her kadının gardırobunda bulunması gereken en değerli parçalardan biri. Ancak her etek tipi, her vücut şekline uygun olmayabiliyor. Bu yüzden gardırobunuza bir etek eklemeden önce vücut tipinizi belirlemeniz ve bu doğrultuda alışveriş yapmanız gerekiyor. Sizin için hazırladığımız rehber ile kalem, maksi, asimetrik ve mini gibi çok farklı etek çeşitlerinden hangisinin vücudunuza uygun olduğunu belirlemeye hazır mısınız?

Vücut Tipinizi Belirleyin

Vücut tipinizi öğrenmeniz, yalnızca etek satın alırken değil tüm kıyafet türlerinde doğru seçimler yapmanız ve şık görünümler elde etmeniz için gerekli ilk adım. Her vücut şeklinde iyi görünen etek modelleri değişebiliyor. Genel olarak vücut tipleri; ters üçgen, dikdörtgen, elma, armut ve kum saati şeklinde kategorize ediliyor.

Vücut tipinizi öğrenmeniz, yalnızca etek satın alırken değil tüm kıyafet türlerinde doğru seçimler yapmanız ve şık görünümler elde etmeniz için gerekli ilk adım.

Öncelikle biraz vücut tiplerinden bahsedelim;

  • Dikdörtgen tipli vücutlar; bel oyuntusunun belirgin olmadığı, üst bedenden alt bedene eşit bir geçişin olduğu vücutlardır.
  • Ters üçgen vücut tipi; geniş omuzlar ve alt bedene göre daha büyük üst bedene sahip vücutlardır.
  • Kum saati vücut tipi; omuz ve kalça genişliği orantılı vücutlardır.
  • Armut tipli vücutlar; göğüs çevresinin oldukça ince, alt vücudun ise geniş olduğu vücutlardır.
  • Elma tipli vücutlar ise; göğüs çevresi geniş, belden bacaklara doğru daralan bir vücut yapısını tanımlar.

Vücut tipine göre etek seçiminizi belirlemeniz için hazırladığımız püf noktalarına şimdi başlayabiliriz!


Dikdörtgen Vücut Tipi İçin En İyi Etek Modelleri

Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz düz şekilde inen vücudunuza uygun pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bu tip vücutlarda bacakların inceliğini ve formun düzlüğünü kamufle etmek için asimetrik kesimler, volanlar veya fırfırlar öneriliyor. Asimetrik midi eteğinizi, ceket ve kırmızı rujla tamamlayarak işten sonra arkadaşlarınızla yemeğe çıkabilirsiniz.


Ters Üçgen Vücut Tipi için En İyi Etek Modelleri

Ters üçgen formundaki bir vücut tipine sahipseniz omuzlarınız kalçalarınızdan daha geniş olduğu için dengeyi korumak adına çan şeklinde veya pileli modellere yönelebilirsiniz. Eteklerinizi beyaz tişört veya trikolarla, sneakers ile birlikte kombin yaparak havalı sokak görünümleri elde edebilirsiniz.


Kum Saati Vücut Şekli İçin En İyi Etek Modelleri

Kum saati vücut şekline sahipseniz; ince bel ve orantılı göğüs-kalça formuna sahip olduğunuz için bunu göz önüne serecek iddialı seçimler yapabilirsiniz. Kalem etekler, kum saati tipi kadınların vücutlarını en iyi gösteren modellerden biri olarak biliniyor. Kalem eteğinizi dar bluz ve stilettolarla birleştirerek feminen görünümünüzü vurgulayabilirsiniz.


Armut Şekli İçin En İyi Etek Modelleri

Armut şekline sahipseniz vücudunuzun alt kısmı üstünden daha kalın olduğu için bel hattını vurgulayarak bacaklarınızdaki fazlalıkları kapatacak modellere yönelmeniz gerekiyor. A kesim etekler, armut vücut tipine sahip kadınların kurtarıcıları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra alt bölgede siyah veya kahverengi gibi gölge etkisi yaratacak etekler seçebilirsiniz.


Elma Vücut Şekli İçin En İyi Etek Modelleri

Elma tipi vücut yapısında göbek ve bacak bölgesi daha kalın olduğu için A kesim etekler daha uygun oluyor. Bel hattını olabildiğince vurgulayarak dikkati bacaklarınızdan ve orta gövdenizden ayırmanız önem arz ediyor. A kesim eteklerinizi çizme ve triko kazaklarla birlikte kullanarak muhteşem kış ve sonbahar kombinleri yaratabilirsiniz.


Deniz Butik’in birbirinden şık ve iddialı etek koleksiyonundaki her vücut tipine uygun onlarca seçenek arasından hemen şimdi tek bir tıkla alışveriş yapabilirsiniz!

YORUM YAZIN