• Genel  • SONBAHARDA NELER TÜKETMELİYİZ?

SONBAHARDA NELER TÜKETMELİYİZ?

Her mevsimde o mevsimde çıkan sebze ve meyveler tüketilmelidir. Bu nedenle şu an “sonbaharda neler tüketmeliyiz?” sorusunu kendimize sorarken buluyoruz. Havaların değişmesi ile birlikte meyve sebzelerde de değişiklikler başladı. Kış sebze ve meyveleri raflarda yerlerini almaya başladı. Sağlıklı olmanın en önemli koşulu doğru zamanda doğru besinleri tercih etmekten geçiyor. Hava değişimi ile birlikte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda görülmeye başladı. İşte bu noktada sonbaharda neler tüketmeliyiz sorusu önem kazanıyor. Yediğimiz ve tercih ettiğimiz yiyecekler ile hem hastalıklardan kurtulmamız, hemde önlem amaçlı ve sağlıklı yaşamak için önemli. Direncimizi arttırmak için mevsiminde sebze ve meyve tüketmek gerekiyor. Diyet ve beslenme uzmanları sonbaharın gelmesi ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri öneriyorlar. Sizler için sonbaharda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinleri derledik.

ISPANAK

Ispanak birçok farklı yemek, salata hatta hamur işinde de tercih edilen bir sebzedir. Ispanak C ve E vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra, glutatyon, betakaroten, lutein ve zeaksantin gibi bileşikleri içeren güçlü bir antioksidan. Düşük kalorili bu yiyecek bir çok hastalığa da aynı zamanda iyi geliyor. Kalp damar hastalıklarına, kabızlığa, kansere, diyabete iyi geldiği söylenmektedir.

PIRASA

Pırasa da aynı ıspanak gibi bir çok değişik şekilde tüketilen ve tercih edilen bir sebzedir. A ve C vitamini yönünden zengin olan pırasa da bağışıklığı güçlendiren ve beslenme uzmanların tavsiye listelerinde yer alan bir sebzedir. Hem sağlıklı hem de düşük kalorili olması sebebiyle zayıflayarak sağlıklı kalmak isteyenlerinde tercih ettikleri bir sebzedir.

ELMA

Elma dünya genelinde en fazla tüketilen meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genel olarak A, E, B6, C, K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum ve çeşitli mineralleri içeren su bulunmaktadır.  Sonbaharda elma tüketimi, direncinizi güçlendirir ve hastalıklara karşı mücadele etmenize yardımcı olur. Ayrıca Elma sindirim sistemine, cilt ve kalp damar hastalıklarına da faydası bulunmaktadır.

TRABZON HURMASI

B1, B2, B3 ve C gibi çeşitli vitaminler ve askorbik asit içermektedir. Trabzon hurması çok çeşitli vitaminler ile vücudun vitamin ihtiyacını karşılar. İçerdiği vitaminler sayesinde hastalıkların önlenmesine yardım eder.

TAZE CEVİZ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ceviz her mevsim düzenli tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Omega 3 ve E vitamini içerdiği için özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde bağışıklığınızın güçlenmesinde yardımcı olmaktadır. Vejetaryen kişilerin omega 3 eksikliği için genelde ceviz tükettiği bilinmektedir. Ancak kalori miktarı da göz önünde bulundurarak günde maksimum 4 cevizden fazla tüketilmemelidir.

BAL KABAĞI

C vitamini yönünden zengin olan ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle tercih edilen Bal Kabağı aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır. Ve kansere karşı bağışıklığı güçlendirmektedir

Özellikle bu besinleri tükettiğinizde daha sağlıklı bir bedene ve dinç bir zihne kavuşabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bu kısa bilgiler ışığında bir nebze olsa “sonbaharda neler tüketmeliyiz?” sorusuna ışık tutmuş olmak istedik. Sağlıklı mevsimler dileriz.

YORUM YAZIN