• Genel  • Moda Trendlerinin Yeni Yüzü ; Deri Ceketler!

Moda Trendlerinin Yeni Yüzü ; Deri Ceketler!

İnsanlık tarihinin en eski giysilerinin deriden yapıldığını biliyoruz. İlk çağ insanları beslenmek için avladıkları hayvanların derilerini ısınmak ve dış etkenlerden korunmak için kullanmışlar. Önceleri sadece bedenlerine sardıkları hayvan postlarını zaman içerisinde bedenlerine daha uygun hale getirmenin yollarını aramışlar, derileri birbirine dikerek daha kullanışlı hale getirmeyi başarmışlar. Dikiş iğnelerinin tarihinin kumaştan eski olmasının nedeni de bu yüzden.

Derinin en büyük özelliği insan bedenini düşük ısıya karşı koruması. Dayanıklı olması. Bu nedenle Birinci Dünya savaşında Pilotlar için deri ceketler üretilmiş. İlk modelleri uzun, beli kemerli ve cepli olan deri ceketler, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yine pilotlar için üretilen deri ceketler bu sefer daha kısa boydaki deri ceketler daha kısa boylu bomber tarzı modellere dönüştürüldü.

Derinin sıcak tutma ve koruyucu özelliği motorsiklet kullanıcılarının da dikkatini çekti. Onlar da rüzgarın etkisinden korunmak, darbelerin etkisi azaltmak için deri ceketler giymeye başladılar. Öylesine yaygınlaştı ki motorsiklet üreticileri kendi markalarını taşıyan deri ceketler bile ürettiler.

Deri ceketlerin güzel ve özgün görünüşleri beyaz perdenin de ilgisini çekti ve bazı aktörler, çevirdikleri filmlerde değişmez deri ceketleri ile ikon haline dönüştüler ve deri ceketler kadın erkek giderek herkesin severek kullandığı giysi parçalarına dönüştü.

Hiçbir zaman gündemden düşmeyen ve hep popüler ve tarz parçalardan kabul edilen deri ceket modelleri, yılın moda trendlerine uygun olarak çeşitlendi. Klasik görünümlü ceketler her zaman kullanılan zamansız parçalar olarak varlıklarını sürdürürken diğerleri bazen yakalı, bazen yakasız, bazen hakim yakalı, bazen apoletli, bazen düğmeli, bazen fermuarlı olarak her sezon değişerek günümüze kadar geldi. Gerçek derinin pahalı olması nedeniyle suni deriden üretilen ceket modelleri her gelir düzeyinden insanın gerçek veya suni deri bir ceket sahibi olmasına olanak verdi.

Eğer gerçek deri bir ceket sahibi olmak istiyorsunuz yüklüce bir parayı gözden çıkartacaksınız demektir. Onca para verdiğiniz deri ceketinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız öncelikle sezon trendlerini bir yana bırakıp klasik görünümlü bir ceket modeli tercih etmelisiniz. Ayrıca deri ceketinizin omuzları tam olarak oturmalı. Deri ceket bedeninize ne çok dar ne de çok bol olmamalı. Yılın moda renkleri yerine siyah, kahverengi, taba gibi her renkle kullanılabilecek bir renkteki deri ceketi tercih etmelisiniz.

YORUM YAZIN