• Genel  • KISA BOYLU KADINLAR İÇİN GİYİM ÖNERİLERİ

KISA BOYLU KADINLAR İÇİN GİYİM ÖNERİLERİ

Kısa boylu kadınlar için: 9 Giyim Önerisi

Vücut tiplerine göre sunulan giyim önerileri çok kurtarıcı olmaktadır. Eğer kısa boylu biriysek, doğru giyim konusunda yeteneklerimizi geliştirmek uzun bir zamanımızı almıştır. Bu konuda baya dertli sayılabiliriz. Uzun bir zamanımızı mağazaların deneme kabinlerinde uzun pantolonlar ve ceketleri denemekle geçirdik. Kendi bedenimizde olmasına rağmen sanki oversize bir ürün deniyormuşuz gibi üzerimizde durdular. Eğer sizde buna benzer bir durum yaşadıysanız, bu konuda en iyi empatiyi yapacak kişisiniz. Çünkü yaşadığımız acıyı, hayal kırıklığını en iyi siz anlarsınız. Askı da gördüğümüz kıyafeti, üzerimizde gördüğümüzde hayallerimizle örtüşmediği o an, unutulmayan anlarımızda yerini almaktadır. Zamanla giyim yeteneklerimizi geliştirdiğimizde, bu durumun bizim için son moda kıyafetlerden uzak durmamız anlamına gelmediğini öğrenmiş oluyoruz.

Açıkçası, hangi boyda hangi kiloda olursak olalım, öncelikle kendimizi olduğumuz gibi sevmeliyiz. Güzel olmak çok göreceli bir kavramdır. Hiçbir şekilde kesin yargılarla şekillenemez ve her beden güzeldir. Yine de arada insan kendini daha uzun veya daha zayıf hissetmek isteyebilir. Daha mutlu olmak adına hislerimiz bizim için önemli olduğu için, bazen bu hisleri göz ardı etmemeliyiz. Çünkü mutluluk, özgüveni beraberinde getirir. Bu konuda bana yardımcı olması için, üç tane bloggerı takip ediyorum. Miroslava Duma, Lucy Williams ve Aimee Song, özellikle sokak modası konusunda çok başarılı bloggerlardan birkaçıdır. Onların gardıropları, bana bu konuda birçok fikir sunmuştur. Her ne kadar fazlasıyla benzersiz parçalara sahip olsalar da onlarında kaçtığı ve dolaplarına almadığı birkaç parça bulunmaktadır. Şimdi size, onlarda yola çıkarak birkaç ipucu vermek isterim. Bu kurallar şunlardır

 

  1. Bel oyuntunu görünür kıl.
  2. Kısa etekleri, sivri burun ayakkabı ya da botlarla kombinle.
  3. Paçası kesilmiş vücudu saran kotları tercih et.
  4. Yüksek bel pantolon dostun olsun.
  5. Pantolon ve ceket kombini için, iyi bir terzi ile iş birliği yap.
  6. Hiç uğraşmadan uzun görünmek için, ilk tercihin tamamen siyah giyinmek olsun.
  7. Oversize giyebilirsin ama kat kat giyinme.
  8. Uzun bir ceket, seni daha uzun boylu gösterir.
  9. Ayakkabıdaki küçücük topuk bile, büyük farklar yaratır.

 

 

Eğer bu kuralları nasıl uygularım diye merak ediyorsanız, yazının devamına bir göz atmanızı öneririm.

 

1. BEL OYUNTUSU

Stil Notu: Mirovlava Duma, standart boy uzunluğunun altında olan bir kadındır. Bu sokak stili yıldızını, çok nadiren belini saran kesimde elbise giymediği anlarda görebilirsiniz. Genelde bu tarz elbiselerle karşımıza çıkmaktadır. Bel oyuntunuzu belirgin yaptığınızda, yaratılan görsel illüzyon ile bacaklarınız olduğundan daha uzun görülür ve bu da boyunuzun daha uzunmuş gibi göstermesini sağlar. Böyle bir görünüme ulaşabilmek adına, bel bölümünden oturtmalı modelleri tercih edebilirsiniz. Ya da belinize bir kemer takarak, bu görünüme kavuşabilirsiniz.

 

 

 

2. KISA ETEK VE SİVRİ BURUN AYAKKABI

Stil Notu: Lucy Williams’ın yaptığı kombinlerden yararlanabilirsiniz. Bu kombinleri yapmak çok kolaydır. Lucy Willams’ın yaptığı gibi kazak altına mini bir etek giyip, sivri burun ayakkabı ya da botları çanta ile tamamlayabilirsiniz. Sivri burun ayakkabı giydiğinizde tüm ilgiyi ayakkabının ucuna çekeceğiniz için, yaratılan görsel illüzyon ile daha uzun boylu görüneceksinizdir.

 

 

 

 

3. İLK TERCİHİN, PAÇASI KESİLMİŞ KOTLAR

Stil Notu: Lucy Williams’ın daha uzun görünmek adına yaptığı diğer hile ise, paçası kesilmiş, fit kesim, yüksek bel pantolonları tercih etmesidir. Özellikle bu pantolonların altına bilekte biten botları tercih eder ki, (bu kişinin boyu o kadar uzun ki pantolon kısa gelmiş) algısını yaratmaya çalışır.

 

 

 

 

 

4. EN İYİ DOSTUN, YÜKSEK BEL PANTOLONLAR

Stil Notu: Eğer kısa boylu biriysen, yüksek bel kesim kıyafetler vazgeçilmezin olmalıdır. Onları hiç yanından ayırma. Blogger Aimee Song’u palazzo model pantolonlar ve deri yüksek bel vücudu saran pantolonlarla her zaman görebilirsiniz. Bu tercihi sebebiyle, belini vurguladığı için görsel olarak daha uzun olduğu illüzyonunu yaratmaktadır.

 

 

5. EN İYİ YARDIMCILARIN, TERZİLER

Stil Notu: Hepimiz zaman zaman pantolon ceket kombinleri giymek isteriz. Özellikle ofiste veya plaza da çalışıyorsak güçlü bir şıklık için, herkesin ilk tercih ettiği parçalardır. İş yerimizde toplantıya katılacaksak, bir takım giyerek gitmeyi isteyebiliriz. Bu konuda çok zorlandığımız ise kaçamadığımız bir gerçekliğimizdir. Şimdi devreye girecek olacak yardımcılarımız, terzilerdir. Almış olduğumuz pantolon ve ceketi üzerimizde özel olarak tadilat yaptırabilirsek, bizlerde özgürce takım kıyafet giyebiliriz. Ceket boyumuzu kalça hizasında ayarlayıp, pantolonumuzu yüksek bel olarak tercih etmemiz doğru adımlar olacaktır.

 

 

 

6. SİYAHLAR İÇİNDE

Stil Notu: Her zaman için kısa boylu insanlar, tamamen siyah giyinerek daha uzun boylu olarak görülmektedir. Baştan aşağı siyah renkli kıyafetler giydiğimizde, yarattığımız bütünlük algısı ile daha uzun boylu olarak görünürüz.

 

 

 

 

 

7. OVERSİZE GİYİN AMA KAT KAT GİYİNMEKTEN KAÇIN

Stil Notu: Sokak stiline hâkim olan kişiler bilir ki, kat kat giyinmek kısa boylu insanların çok tercih etmemesi gereken bir giyim şeklidir. Onun yerine daha kısa olan bölgeyi kapatmak için, oversize parçaları tercih edebilirsiniz. Örneğin, uzun, ince saten yapıda bir elbisenin üstüne oversize bir ceket giyebilirsiniz.

 

 

 

8.UZUN CEKETLER

Stil Notu: Kim Kardashian West, bu ipucunun hayranlarından biridir çünkü şık bir siluet için, uzun bir ceket yardımcı olduğunu çok iyi bilmektedir. Uzun ceket giyinerek boyunun daha uzun olduğu algısını yaratmaktadır. Bu konuda iki bonus ipucu sunmak isterim. Herhangi bir kombinizin üzerinize giydiğinizde, hepsini daha bir güçlü çizgilerde kombin olmasını sağlar. Ayrıca dünyada karşınıza çıkabilecek her midi kabanlar, ceketler sizin uzun görünmeniz adına yeterlidir. Çok farklı kombinler yapmanıza imkân sağlamaktadır.

 

9. TOPUKLU AYAKKABI FARKI

Stil Notu: En harika olanı en sona bıraktım. Tabii ki de vazgeçilmezlerimiz topuklu ayakkabılar. Uzun bir pantolonun altına giydiğimiz, yüksek topuklu ayakkabılar ile boyumuzu daha uzun gösterebiliriz. Boyunuz uzun görülecek gibi 15 cm topuklu ayakkabı giymenizi önermem. Boyum uzun olacak diye bir anda kendinizi tahta bacak kullanan akrobatlar gibi hissedebilirsiniz. O yüzden topuk boyunda ideal cm’leri geçmemeni öneririm. Söylemesi kolay olsa da genellikle topuklu ayakkabılar çok rahat ayakkabılar değildir. Gün boyu onlarla gezmek bazen işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle iş ortamında çok tercih etmiyoruz ama neyse ki bu sene kitten topuklu ayakkabılar tekrardan moda oldu ki hem rahatça topuklu ayakkabı giyip hem de daha uzun boylu görünebiliyoruz.

YORUM YAZIN