• Genel  • İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 DETAY

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 DETAY

Her gün internette yüzlerce marka, reklam ve cazip ürün teklifleriyle karşılaşıyoruz. Bazen belki de mağazadan alsanız daha pahalıya sahip olacağınız ürünler, internet üzerinden çok daha uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Öte yandan, her gün yüzlerce kötü deneyim de duyuyoruz. Satın aldığı üründen başka bir ürün teslim alanlar, defolu ürünler, kredi kartı mağdurları…

Peki “internet alışverişi mağduru” olmamak için nelere dikkat edilmeli? İşte alışveriş öncesi cevaplanması gereken 5 soru…


1. WEB SİTESİNİN GÜVENLİK/GİZLİLİK ÖNLEMLERİ NE SEVİYEDE?

Bir e-ticaret sitesine giriş yaptığınızda; ilk kontrol etmeniz gereken detay, SSL sertifikasıdır. Türkçe’ye “Güvenli Giriş Katmanı” olarak çevrilen SSL, bir e-ticaret sitesinde müşteri bilgileri için doğru ve güvenli bir ortamın sağlandığını gösterir. SSL sertifikasına sahip olan e-ticaret siteleri, https ile başlar. Yani bir web sitesine girdiğinizde ilk olarak tarayıcınızda görünen adresi kontrol edip, https ile başladığından emin olmalısınız.

Ödeme adımında 3D Secure, yani “güvenli ödeme” kullanılmalıdır. 3D Secure, bankalar ile firmaların yaptığı ortak çalışmadır. Güvenli ödeme ile ödeme adımında bankanızda bulunan telefon numaranıza SMS gelir, alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesine bu kodu girmeniz istenir. Bu sayede çalıntı kredi kartı ile yapılan alışverişler önlenebilir, kullanıcı tüm alışverişinden kendisi sorumlu olur.

Ödeme işlemlerinde yaşayacağınız olası sorunlar dahilinde, müşteri hizmetleri departmanlarına ve telefonla size ulaşacak hiçbir kişiye kart numaranızın tamamını vermemelisiniz. Destek için sadece sipariş numaranızı iletmeniz yeterlidir. Dilerseniz kullanmış olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

2. MÜŞTERİ HİZMETLERİ VAR MI?

Alışveriş öncesi araştırmanızı yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer detay, firmanın kurumsal müşteri hizmetleridir. Alışveriş yaptıktan sonra ulaşacağınız bir destek ekibinin olmadığını düşünün; sorularınızı ve taleplerinizi kime ileteceksiniz? Eğer bir e-ticaret sitesinin müşteri hizmetleri departmanı varsa; hizmete çok önem veriyordur.

3. İADE/DEĞİŞİM İMKANI VAR MI?

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptıktan sonra tercihinize göre iade veya değişim opsiyonlarınız olmalı. Ürünü beğenmediniz, ürün hatalarıyla karşılaştınız, ürün bedeninize uymadı veya farklı onlarca sebep… Eğer iade ve değişim opsiyonunuz olursa, tüm bu sebeplerle memnun olmadığınız ürünü iade edebilir, paranızı geri alabilir veya ürünü değiştirebilirsiniz. Burada belirtmek istediğimiz önemli bir detay var; tüm bu iade ve değişim işlemlerini yaparken kargo ücretsiz şekilde olmalı!

4. FİRMANIN MAĞAZALARI VAR MI?

İnternetten alışveriş yaparken kendinizi güvende ve rahat hissettirecek başka bir konu, mağazalar. Bir ürünü mağazalarda canlı olarak görmek veya arayarak sormak eminiz sizin için de önemli. Bir e-ticaret sitesinin fiziksel mağazaları, nasıl hizmet verdiğine dair bir öngörü sunar. Dilediğiniz zaman mağazayı ziyaret edebilecek olmak, sizce de müthiş bir güven değil mi?

5. ÜRÜN GÖRSELLERİ NASIL?

Bir e-ticaret web sitesine girdiğinizde ilk 4 maddeyi check ettikten sonra sıra geliyor görsellere. Ürünleri incelerken; fotoğrafların orijinalliğinden başka bir siteden kopyalanıp kopyalanmadığına, fotoğraf kalitesinden çekim ortamına kadar tüm detayları incelemenizi öneriyoruz. Eğer bir ürün görseli, mankeni ve ürün detaylarına kadar birden fazla sitede karşınıza çıkıyorsa burada bir bit yeniği var demektir. 😊


E-ticaret ve internetten alışverişle ilgili sorularınız ve yorumlarınızı uzman ekibimize her zaman iletebilirsiniz. Keyifli alışverişler!

YORUM YAZIN