• Genel  • Hangi Ayrılığın Daha Çok Can Yaktığını Bilim Araştırdı

Hangi Ayrılığın Daha Çok Can Yaktığını Bilim Araştırdı

Ayrılık acısını hemen hemen herkes en az bir defa yaşamıştır. Ancak bu acı ile baş edenler olanlar gibi baş edemeyen ve zor günler yaşayanlarda olmuştur. Ayrılan siz bile olsanız eğer gerçekten sevdiyseniz her iki tarafında acı çektiği bir gerçek. Araştırmalara göre ise bir ayrılık tipinin diğer ayrılıklara oranla daha çok can acıttığı ve stresli olduğu ispatlandı.

Cornell Üniversitesi’ndeki yapılan araştırmaya göre, en can acıtıcı ve yıkıcı ayrılık ‘’karşılaştırmalı reddetme’’ olarak adlandırılan başka biri için terk edilmek. Bir ilişkiyi bitirmenin birçok sebebi olabilir, ancak bir başkası için terk ediliyor olmak tüm ayrılıklardan daha can acıtıcı oluyor.

Deneyin Detayları

Araştırmaya 600 katılımcının katılmasının yanı sıra 4 farklı deney içermektedir. Birinci deneyde bir adam ve iki kadın bir odaya yerleştirilerek kadınlardan birinin erkekle, kadınla ya da yalnız tek başına bir bulmacayı çözmesi talimatı veriliyor ve gizlice diğer kadınla ya da kendi başına yalnız çalışmayı seçmesi öneriliyor. Tüm sonuçlarda yapılan bu seçim, adamda ‘karşılaştırmalı reddetme’ hissini yaratıyor.

Diğer deney ise belirlenen zamanlarda reddedildiklerini hayal eden büyük bir gruptan oluşuyor. Deneye katılanlar her defasında diğer bir kişi için terk edilmenin en burkucu his olduğunu hatırlıyor.

4 araştırmanın hepsinde diğer ayrılılık nedenlerine kıyasla insana en kötü hissettiren ayrılığın başka biri için terk edilmek olduğunu sonucuna ulaşılıyor. Araştırma sonuçlarına göre, karşılaştırarak reddetme dışlanma ve yalnızlık hissine yol açtığı için bireylerin daha çok kırılmasını tetikliyor. Kişinin aynı zamanda özgüveninin kırılmasına da yol açıyor. Ayrıca bütün reddetmelerin sebebi başka biri olmasa da reddedilmiş kişi bir açıklama arıyor ve cevap bulamayınca doğal olarak başka birinin olduğunu varsayıyor. Bu durumda yine kişinin başkası için terk edildiği düşüncesine kapılmasına, dışlanmış ve yalnız kalmış hissini yaşamasına sebep oluyor.

 

Ayrılıkta ilişki kadar gerçek bir olgu olsa da yine de ilişki yaşadığınız kişilerin gelecekteki hayatı, psikolojisi ve sağlığı için eğer ayrılmayı düşünüyorsanız en az kalbini kırarak yapmanızda fayda var. Araştırmacıların reddetme ile mücadele konusunda ayrılmak isteyen kişilere bazı önerileri bulunuyor. Partnerinizi eğer başka bir kişi için terk ediyorsanız bunu partnerinize belli etmeyin. Hatta son bir dürüstlük yapıyor gibi bunu açık açık söylemekten kaçının. Başka bir sebeple terk ediyorsanız bile ona açıklama yapın ki o başkası yüzünden olduğunu düşünmesin. Bir zamanlar sevdiğiniz kişiyi son anda düşünerek gerekiyorsa pembe yalanlar söyleyin ama onun umutlanmasına olanak vermeden bu işi yapın.

YORUM YAZIN