• Güzellik & Bakım  • Cilt Bakımı  • Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler

Günlük koşuşturma, çevresel kirlilik, toz vs. makyaj ve yorgunluk cildimizi yorarak canlılığını kaybetmesine sebep olabiliyor. Her ne kadar bakım yaparsak yapalım, pahalı kremler kullanırsak kullanalım bazen cildi içeriden ve dışarıdan doğal yollarla beslemek cildimize daha iyi gelebilir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskeler ile ya da kolayca temin edebileceğiniz besinlerle hem beden sağlığınızı hemde cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Canlılığını kaybeden ve mat ciltler için derlediğimiz aşağıdaki besinler ile cildinizin parlaklığını ve sağlığını yeniden kazanabilirsiniz.

BAL

Gelen sonbahar mevsimi ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan balı tüketmemizde oldukça fayda var. Bal bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra serbest radikaller ile de savaşır. Balı yemenizin yanı sıra hem kuru hemde yağlı ciltlerin cildine sürebileceği mucize bir besindir. Bal cildi yumuşatır ve besler.

PORTAKAL

Sonbahar ve kış aylarının olmazsa olması portakal bizi grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıkları korurken en güçlü antioksidanlardan da biridir. Vitamin bakımından çok zengin olan portakalda yer alan özellikle C vitamini kemik, saç ve yüz güzelliği, diş sağlığı için çok önemlidir. Portakalın kan temizleme özelliği de bulunmaktadır. Günlük bir bardak portakal suyu tüketmek, gün içinde lifleri ile birlikte bir portakal yemek ve kalan kabuklarını özellikle portakal parçaları ile birlikte yüzünüze sürmek ve ardından durulamak cildinize çok iyi gelecektir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Üzüm çekirdeğinin birçok faydası olduğunu duymuşsunuz. Hatta uzmanlar üzümü yerken çekirdeğini çıkarmamız ve çekirdeğini de yememiz gerektiğini söylüyorlar. Üzüm çekirdeği güçlü bir antioksidan olduğu için cildinizin parlak ve sıkı olmasını sağlayacaktır. Eğer üzüm çekirdeği yiyemiyorsanız, üzüm çekirdeğini ezerek yüzünüze uygulayabilir sonra yıkayabilirsiniz. Ya da üzüm çekirdeği yağı alarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

YUMURTA

Yumurta kahvaltılarımızın olmazsa olmazıdır ve aminoasitler bakımından oldukça zengin olan bu besin yeni cilt hücrelerini arttırmak için çalışır. Yumurtanın sarısında A, B, E kompleks vitaminler bulunur ve bu vitaminler cildi besler. Günde 1 adet yumurta tüketimi ve haftada bir yumurta sarısının cilde maske uygulanması cildinizdeki hücreleri yenileyecektir.

AVOKADO

Salatalarda da oldukça hoş tat veren avokado meyvesi içerdiği yağ asitleri ve vitaminlerle cilde çok fayda sağlamaktadır. A, B, D, E, H ve K vitaminlerinin yanı sıra esitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein de içermesinden dolayı cildin kurumasını engeller ve gençleşmesini sağlar. Avokadoyu tüketmenin yanı sıra ezerek cildinize maske olarakta uygulayabilirsiniz.

Etrafımızı çevrelemiş olan doğamız, bize sağlık ve yaşam kaynağı sunmaktadır. Önemli olan mevsiminde onlarla karşılaşmaktır. Doğadan uzak kalmadığınız sağlıklı bir ömür dileriz.

YORUM YAZIN