• Genel  • Çiftler Arasındaki İlişkileri Güçlendirecek Tavsiyeler

Çiftler Arasındaki İlişkileri Güçlendirecek Tavsiyeler

İlişkiler bazen gözümüze çok karmaşık gelebilir. İnsan yapısı gereği hem karmaşık hem de çok yalındır. İlişkiler de aynen insanlara benzer. Hem karmaşık hem de çok yalındır. İlişkilerin özünde sevgi ve güven vardır. Bu iki unsurun sağlam olduğu ilişkiler genelde doğru bir çizgide ilerler. Sevgi ve güven ikilisine şüphe faktörü dahil olduğu an, ilişkilerde karmaşık bir hal almaya başlar.

Her ilişkide bazen bir şeyler yolunda gitmez ya da her şey yolundayken içinizde bir şeylerin huzursuzluğunu eksik bir şeylerin var olduğunu hissedersiniz. Bazen ilişkiler ya da kişiler zaman içinde rutinlere alışır ve monoton olmaya başlarlar. İlişkinizi canlandırmak, daha fazla mutlu ve ilk günlerdeki heyecanınızı geri kazanmanız için bazı tavsiyeleri derledik.

DİNLEMEK

İlişkilerde en önemli unsurların başında, dinlemek faktörü gelmektedir. Genel olarak dinleme eylemini bir süre sonra ilişkimizden çıkarıp, bir an önce sıranın bize gelmesi ve karşımızdaki insanın susması için resmen dakika sayıyoruz. Bu yüzden karşımızdaki insanı dinlemeye odaklanmıyor, sıra bize geldiğinde ne söyleyeceğimize ve nasıl haklı çıkacağımıza odaklanıyoruz. Aslında önemli olan kimin haklı olduğu değil, mevcut durum içinde en sağlık sonuca nasıl ulaşılacağıdır. Karşımızdaki insanın söyledikleri, durum karşısında hissettikleri ilişkiler için altın anahtar değerindedir. Karşınızdaki kişiyi dinleyip duygularını anlamanız haklı çıkmanızdan daha çok ilişkiye katkı sağlayacaktır.

AFFETMEK

Her insan hata yapar ve hepimiz hata yaparak öğreniriz. İlişkilerde en büyük hata ise karşımızdaki insanın kusursuz olmasını beklememizdir. Mükemmel insan yoktur bu yüzden karşınızdaki kişide hata yapacak ve bu hatalardan ders çıkaracaktır. Karşımızdaki kişi hatasını anlayıp, özür dilediğinde konuyu daha fazla uzatmadan affetmek ve bu durumun sizi nasıl kırdığını ve yenilenmemesi gerektiğini uygun bir dille anlatırsanız karşınızdaki kişi daha dikkatli olacaktır. Ve en önemlisi ilerleyen dönemlerde başka bir hata ile karşılaştığınızda asla geçmiş hataların listesini öne sürmeyin. O geçmişte yaşanmış ve affedilmiş bir durumdur. Şimdi ya da gelecekle ilgisi yoktur. İlişkilerinizde bunu yaşam prensibi haline getirirseniz hem siz hemde karşınızdaki kişi daha mutlu ve huzurlu olacaktır.

ÖPÜŞMEK

Eşiniz ile öpüşmekte önemli iletişim yoludur. Öpüşmek aynı zamanda fiziksel yakınlığın düzenli ve canlı tutulmasını sağlar. Ayrıca öpüşmenin cilt kaslarına ve kalp hastalıklarına iyi geldiği bir çok araştırma tarafından kanıtlanmıştır.

SARILMAK

Bir insanın karşısındaki kişiye güven duygusunu vermesinin en kolay yolu sarılmaktan geçmektedir. İlişkilerde güven çok önemli olduğu için aynı şekilde sarılmanın da önemi çok büyüktür. Eşlerine sarılan çiftlerin sarılmayan çiftlere göre daha huzurlu oldukları saptanmıştır. Sarılma eylemi güven veren bir davranıştır. Sadece eşlere değil, çocuklara ya da en kötü zamanlarda en yakın arkadaşlarına sarılarak rahatlayan, huzur bulan insanlar vardır. Bu fiziksel yakınlık stresin azalmasına ve kendini iyi, güvende ve huzurlu hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca birbirine bağlı çiftlerin uyurken birbirine ne kadar yakın mesafede uyudukları da çok önemlidir. Uykuda eğer birbirinizden uzak yatıyorsanız bu ilişkinizde de uzaklaşmalara sebep olabilir. Birbirine ne kadar yakın ve hatta sarılarak uyuyan çiftlerin ilişkileri daha yolunda gittiği de araştırmalar tarafından ulaşılan sonuçlar arasındadır.Güven duyduğunuz bir kalple çıktığınız bu yolu, çiçeklerle süslemek sizin elinizdedir. Çiçek bahçesine giden patika; sevip, sevilmekten geçer. Sevmeyi hayatınızdan eksik etmeyin.

YORUM YAZIN