• Yaşam  • Sağlıklı Yaşam  • Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia Tohumu Zayıflatır mı? 

Avrupa’da uzun yıllardır tüketilen ve Arjantin, Meksika ve Bolivya’da yetiştirilen chia tohumunun faydaları ülkemizde son zamanlarda daha çok anlaşılmıştır. “Chia” sözcüğü maya dilinde “enerji” anlamına gelmektedir ve chia tohumunu beslenmemize eklediğimizde daha enerjili bir insan olabiliriz.

Chia tohumunu ilk olarak beslenme alanında Aztek’ler döneminde kullanılmıştır. Hatta Aztek’ler ve Mayalar gençliğin, gücün, dinamizmin, dayanıklılığın sırrına chia tohumu ile ulaşmışlardır. Besin içerikleri bakımından oldukça zengin, sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekleyici nitelikleri chia tohumunu her geçen gün daha çok sofralarımızda yer almasını ve beslenme programlarımıza dahil etmemize neden olmaktadır. B1, B2, B3 vitaminleri, potasyum, çinko, protein, mineral, lif ve Omega 3 bakımından oldukça zengin olan chia tohumunun faydalarını, nasıl kullanılacağını ve sizi nasıl zayıflatacağını öğrenince siz de beslenme programınıza dahil edeceksiniz.

Chia tohumunun besin değerleri

Bir tanecik, chia tohumunun %34’ü diyet lifi, %20’si protein, % 25’i yağlardan, bu % 25’lik yağ diliminin de çoğu Omega 3 yağ asitlerinden oluşmaktadır.

100 gram chia tohumu;

  • 490 kalori,
  • 15,62 gram protein,
  • 3176 gram doymuş yağ,
  • 2,115 gram tekli doymuş yağ,
  • 23,335 gram çoklu doymamış yağ, yani Omega 3,
  • 37,7 gram lif,
  • 43,85 gram karbonhidrat,
  • 160 miligram potasyum,
  • 63 miligram kalsiyum,
  • 19 miligram sodyum,

 

                                                                  Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Enerji deposu olması nedeniyle, tüm gün dinç kalırız. Omega 3 bakımından zengin olduğu için zihinsel sağlığımızı, beyin fonksiyonlarımızı desteklemektedir. İlk olarak kas ve eklem ağrılarımız olmak üzere vücudumuzda hissedilen pek çok ağrının acısını alma özelliği vardır. Sindirim sistemimizin çalışmasına yardımcı olarak detoks etkisi yaratır. Doyurucu olması sebebiyle tokluk hissimiz uzun sürer bu da gereksiz yere fazladan yeme, içme isteğimizin önüne geçer, zayıflamamıza yardımcı olur. Kalp ve damar fonksiyonlarımızı destekler, hastalık ihtimalimizi en aza indirir.

Hücre yenilenmesini ve onarımını destekleyici özelliklere sahiptir. Bu bakımdan hem tüm iç organlarımız hem de saç, cilt gibi görünen organlarımız chia tohumu sayesinde gençliğini, diriliğini, canlılığını ve fonksiyonlarını koruyabilir. Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kan şekerimizin hızlı bir şekilde yükselmesi ya da düşmesini engeller, böylelikle diyabetin önüne geçebiliriz. Pek çok protein kaynağı içinde kolesterol bulunması nedeniyle çok fazla tüketilemez. Buna karşın chia tohumu zengin ve temiz bir protein kaynağıdır, kolesterol bulunmadığı için rahatlıkla her gün tüketebiliriz.

Chia tohumunda triptofan adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde bizi mental olarak rahatlatır. Dolayısıyla da chia tohumu tükettiğimiz günler zihnimiz daha sakin olur, daha kolay bir şekilde uykuya dalarız ve kesintisiz bir uyku deneyimi yaşayabiliriz. Kalsiyum bakımından zengin olması nedeniyle dişler, kemikler chia tohumunu ile korunmaktadır. Bu yüzden gelişme çağındaki çocuklardan, yetişkinlere ya da osteoporoz başlama riski olan ileri yaştakilere kadar herkes için chia tohumunun faydaları bulunmaktadır.

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Chia tohumunun yemeğin, smoothienin, tatlının ya da yoğurdun tadını değiştirebilecek bir yapısı bulunmamaktadır. Çünkü chia tohumu aslında kokusu olmayan ve belirgin bir tadı olmayan bir tohumdur. Bu yüzden bu küçük tohumları neye istersek ekleyebiliriz. Mesela yoğurdumuzun, içtiğimiz sütün, suyumuzun içine bir miktar (1 tatlı kaşığı), chia tohumu dahil edip afiyetle tüketebiliriz. Bunun yanı sıra dilediğimiz her besine dahil edebiliriz. Hamur işleri de dahil. Sabahları büyük bir bardak dolusu limonlu ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı chia tohumu, 1 çay kaşığı da bal eklemenizi öneririm. Bu sayede hem gün boyu yetecek enerjiyi hem de chia tohumunun sayısız faydasını bir yudum yudum almış oluruz.

Chia tohumu zayıflamaya yardımcı oluyor!

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; chia tohumu, diyet yapanlarla, diyet programlarıyla birlikte kullanılsa da sağlıklı olmak isteyen her bir birey chia tohumu rahatlıkla tüketmesini öneriyorum.

Chia tohumunun bilinen en önemli niteliklerinden birisi uzun süre tok hissi vermesidir. Diyet yapanların, zayıflamak isteyen kişilerin bir besinden bekledikleri en önemli özelliktir. Bir kâse chia tohumlu salata yiyip uzun süre tok kalabilmek, hem de aynı zamanda enerjik hissetmek tüm diyetteki insanların hayalidir.

1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı chia tohumu atıp 10-15 dakika beklettikten sonra yemek vaktinden 10-15 dakika öncesinde bu karışımı içtiğimizde, posa içeriği yüksek olan chia tohumları midemizde şişeceği için ve açlık hissimizi azaltacaktır. Bu sayede yemek masamızda daha küçük porsiyonlar yiyerek doyabileceğimiz için, dolayısıyla da zayıflamamız daha kolay olacaktır.

Ancak şunu belirtmeliyim ki, chia tohumu tek başına zayıflatıcı bir besin değildir. Destekleyici besinleri ve sporu hayatınıza dahil etmeniz gerekir.

YORUM YAZIN