• Güzellik & Bakım  • Cilt Bakımı  • BB VE CC KREMLER

BB VE CC KREMLER

BB ve CC Kremler Karşılaştırması

Son zamanlarda makyaj konusu açıldığında en çok duyduğumuz iki isimdir BB ve CC kremler. Bizlere sunmuş olduğu özellikler nedeniyle, makyaj çantamızın önemli parçalarından oldular. Özellikle bu yaz aylarında, fondöten kullanmayı istemediğimiz ama aynı zamanda yüzümüzü daha pürüzsüz görünmesini istediğimizde yardımımıza koşan ürünlerdir, BB ve CC kremler. İlk olarak BB kremleri tanımıştık. Son zamanlarda CC kremler de popülerliğini artırmaya devam etmektedir. Bu ürünleri kullanan bizler, bu kısaltmaların ne anlama geldiğini, aralarındaki benzerliklerin ve farklılıkların ne olduğunu biliyor muyuz?

BB Krem Örnekleri

BB KREM

BB krem nedir?

Alman estetik cerrahların, hastalarının yara izlerinin ameliyattan sonra daha iyi görünmesi için bir krem geliştirmeye başlamışlardı. Bu geliştirilen krem daha sonrasında Avrupa’nın birçok şehrinde herkesin kullanabileceği bir ürün haline geldi ve oldukça popülerleşti. İlk olarak Almanya’da bir dermatolog tarafından keşfedilmiş ve merhem olarak üretilmiş olan BB (Blemish Balm) kremler kısa bir sürede kozmetik dünyasını da ele geçirmiştir. BB kremler cildinizin ihtiyacı olan bakım ve makyajı bir arada sunuyor.

BB kremin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri; kapatıcılık özelliği olması hem de fondöten kadar ağır yapıda olmamasıdır. Eğer yüzünüzde renk eşitlemesi yapmak ve küçük sivilceleri gizlemek istiyorsanız, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Krem olması nedeniyle, yüzünüzde bir ağırlık hissetmeden renk eşitlemesi yapabilir ve içerisindeki, nemlendirici özler sayesinde cildinize gün içinde nem kazandırarak, genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Markaya göre değişkenlik gösterse de genel olarak BB kremlerin amaçladıkları aynıdır. Güneşten koruma, sivilce tedavi etme, renk eşitsizliklerini giderme gibi özellikler bu amaçların en önemlileridir.

Bu etkileri cildimize sunmak adına, farklı farklı ürünler alıp, bunları aynı anda yüzümüze uyguladığımızda cildimizi yorabiliriz. BB kremler sayesinde, tek bir üründe birçok etkiyi bir arada sunabildiği için, cildimizi yormadan sağlıklı bir görünüm kazanmamıza yardımcı olur.

BB kremlerin tek kötü tarafı, cilt tonumuz için çok çeşitli tonlar sunmamasıdır. Genel olarak açık ve koyu renk olarak iki renk tonu bulunmaktadır. Özellikle buğday ve beyaz tenli kişiler ten renginin tonuna uygun ürünü bulurken çok zorlanmaktadır. Renk tonlarını geliştirmelerini beklemekteyiz. Bu ürünü sabah yüzünüze sürdükten sonra tazelemeye gerek duymazsınız. Dilerseniz sünger, fırça gibi makyaj malzemeleri ile kullanabilirsiniz ama bizim size önerimiz; elle sürmenizdir. Elinizle ürünü yaydığınızda daha kolay bir şekilde homojenliği yakalayabilirsiniz.

Bizler BB kremi daha yeni yeni makyaj rutinimize dahil etmişken, firmalar bize CC kremi de sundular. İsim ve yapı olarak birbirine yakın olması, aklımızın karışmasına neden olmaktadır. Hangisini tercih edeceğimiz konusunda kararsız kalabiliriz.

CC Krem Örneği

CC KREM

Bu CC krem nedir ve BB kremden farkı nelerdir?

İsim haklarından dolayı CC ve BB’nin açılımı ülkeden ülkeye ya da markadan markaya farklılık gösterse de genel anlamda CC, “Color Correcting” kavramının kısaltılmış hali. Türkçe’de ise “renk düzgünleştirici” anlamına gelmektedir. BB kremler Almanya’da geliştirilmişken, CC kremler Kore’de üretilmiştir. CC kremlerin en önemli özelliği, BB kremlerle karşılaştırıldığında çok daha hafif bir yapıda olması ve cilt tonunu daha iyi eşitlemesidir. Kapatıcılık özelliği ise BB kremlere kıyasla daha yüksektir. CC kremler akneli ve yağlı ciltlerde de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca CC kremlerin kapatıcılığı daha iyi olması nedeniyle 25 yaş üstü kişiler daha çok tercih edebilmektedir. Mikrokapsül teknoloji yöntemiyle aktifleşen CC krem cilt tonunuzun eşitsizliğini dengelemenizde yardımcı olmaktadır.

BB kremlerde renk seçeneği daha az olduğu için özellikle buğday tenliler ve beyaz tenliler kendi cilt tonlarına uygun rengi bulurken çok zorlanıyor hatta bulamıyordu. CC krem üretilirken bu negatif geri bildirimleri dikkate aldı ve çok daha fazla renk seçeneklerini sundu.

 

İki Ürün Karşılaştırması

BB ve CC KREM KARŞILAŞTIRMASI

Peki kimler BB krem yerine CC kremi tercih etmeliler?

Özellikle cildinizde akne problemi yaşıyor ve cildiniz normalin üstünde yağlı ise CC krem sizin için uygun olan bir üründür. Sunmuş olduğu daha mat bitişli görünüm ile, yağlı görünümü gölgelemektedir. Öte yandan cildinizde lekeler, gözünüzü rahatsız eden cilt tonu farklılıkları varsa CC kremi tercih edebilirsiniz.

BB ve CC kremlerin en önemli ve ortak özelliği ise, yaz aylarında bizleri fondöten ağırlığından kurtarmalarıdır. Sıcak havalarda, yüzümüze hiçbir şey sürmek istemiyorken, resmen imdadımıza koştu bu ürünler. Hem yüzümüzü daha canlı gösteriyor hem güneş koruması sağlıyor hem de yüzümüze hiçbir şey sürmemiş havası veriyor. Makyaj yapmamış görünümlü makyajların bir numaralı ürünüdür.

 

YORUM YAZIN