• Yaşam  • Sağlıklı Yaşam  • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 5 ÖNERİ

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 5 ÖNERİ

Son aylarda giderek etkisini artıran küresel Coronavirüs (Covid-19) salgını, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kere daha hatırlattı. Günlük rutinimizde dikkat edeceğimiz birkaç küçük detayla bunu kolayca halledebiliriz. Bugünlerde her zamankinden daha dikkatli olmak isteyenler için bağışıklık sistemini güçlendirmenin 5 yolunu sizler için derledik.


C VİTAMİNİNİ HAYATINIZA DAHİL EDİN!

Bağışıklık sistemini güçlendirmek istediğinizde karşınıza çıkacak ilk ve en önemli tavsiye C vitamini tüketimine özen göstermeniz olacaktır. Gün içerisinde C vitamini bakımından zengin meyve ve sebze tüketmeye dikkat ederek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.


KİŞİSEL HİJYENİNİZE DİKKAT EDİN.

Elleri gün içerisinde sıklıkla sabunla yıkamak kişisel hijyenin ilk sırasında geliyor. Ayrıca en geç günaşırı duş almak, saçlarınızı olabildiğince korumak ve ellerinizi yıkayamayacağınız durumlarda ıslak mendil ya da kolonya gibi alkollü bir sıvı ile ellerinizi dezenfekte etmek de dikkat edilmesi gereken noktalardan.


SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEYE HER ZAMANKİNDEN ÇOK ÖZEN GÖSTERİN.

Gün içerisinde yediğiniz yiyeceklerin verdiği besinleri dengelemeye özen göstermelisiniz. Protein, sağlıklı yağ, karbonhidrat ve vitaminler ihtiyaçlarınız doğrultusunda dengeli biz düzende olmalı.


BOLCA SU TÜKETMEYİ İHMAL ETMEYİN!

“Su hayattır” mottosunu hayatınızın merkezi yapmanızda fayda var. Gün içerisinde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su tüketmekten hoşlanmayanlar ise içerisine limon, taze nane, zencefil, tarçın gibi aroma verici desteklerle deneme yapabilirler.


SPOR VE DÜZENLİ UYKU ÇOK ÖNEMLİ!

Spor ve düzenli uyku ile birlikte vücudunuzu güçlendirmeyi tamamlayabilirsiniz. Uzmanlar en geç  23:00’da uykuya geçmiş olmamızı ve günde en az 7 saat kaliteli uykuyu hayatımıza dahil etmemizi öneriyorlar. Ayrıca her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş, dans, yüzme ya da koşu ile kendinizi her zamankinden çok daha fazla zinde hissedebilirsiniz!

YORUM YAZIN