• Genel  • 60 Saniyede Bebekler Gibi Uyumak

60 Saniyede Bebekler Gibi Uyumak

Günümüzde yoğun bir şekilde rastlanan uykusuzluk sorunu neredeyse kronikleşmeye ve çoğalmaya devam etmektedir. Birçok kişinin kaygı bozukluğundan kaynaklı uyumadan önce yaşanan günü yatakta değerlendirme, bir daha bir daha canlandırarak tekrar düşünme ve ertesi günün işlerini planlama, olacak olayları hesaplama gibi yarattıkları bu sürecin uyku öncesi yapılması uykunun açılmasına ve beynin daha fazla aktif olmasına sebep olmaktadır. Bazıları ise uyumadan önce olumsuz düşünceleri, geçmişte yaşadıkları kötü düşüncelerden kurtulmak için savaşırlar. Gün boyu çalışarak kendini yorarlar ve deliksiz uyku için resmen bütün gün çalışıp yorgun bir şekilde yatağa girerler ancak kaçtıkları tüm o düşünceler uyumadan önce bir bir akıllarına gelerek onları rahatsız eder ve hatta uykularını kaçırırlar.

Bir diğer uyuyamayan gruptaki insan ise uyku ile savaşırlar. Resmen uyumak için sürekli bir şey denerler. Uyku pozisyonlarını değiştirirler ve uykunun gelmesi için uyku ile savaşırken aslında azıcık olan uykularını da kaçırarak geceyi uykusuz geçirler. Uzmanlar bu tarz durumlarda uykusuzluk ile savaşmayın çünkü her zaman o kazanır. Durumu kabullenin ve uykunuzun gelmesini bekleyin. Saat kaç oldu, sabah nasıl uyanıcam bu saat oldu hala uyuyamadım gibi cümleler ile kendinizi strese sokmamanızı öneririrler.

Yukarıdaki sorunların bir ya da birkaçını yaşıyorsanız bu güne kadar uyguladığınız tüm yöntemleri bir gece için unutun ve 60 saniye içinde bebekler gibi mışıl mışıl uyuyabileceğiniz bu yöntemi deneyin.

Harvard Üniversitesinde Doktor Andrew Weil uyku ve nefes alma teknikleri üzerinde uzun yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Andrew Weil’in bu yöntemi geçtiğimiz günlerde “4-7-8 veya “ Rahatlatıcı Nefes” ismiyle sosyal medya üzerinden mutlaka karşınıza çıkmış olabilir. Bu yöntem sayesinde yüzlerce kişi internet başında uyku moduna girmeyi başardı.

Photo Taken In Berlin, Germany

Andrew Weil’ın  Yöntemi

  1. Dilinizi üst dişlerinizin arka bölümüne değecek şekilde tutmalısınız.
  2. Ağzınız kapalı olacak şekilde burnunuzdan 4’ e kadar yavaş yavaş sayarak nefes almalısınız.
  3. Aldığınız nefesi içinizde tutarak içinizden 7′ e kadar saymalısınız.
  4. Nefesinizi verirken ise 8’ e kadar saymalısınız.

Bu işlemi en az 3 defa tekrarlayarak yapmalısınız. Bu işlem sürecinde 76 saniye geçmiş olacak ve genelde çoğu kişi bu işlemi yaparken 60. Saniyede uyumuş oluyor. Sayılara başlamadan aklınızda tutmak için 4- 7- 8 sayılarını gün içinde tekrar edebilirsiniz. 4 nefes alırken sayma, 7 nefesi tutarken sayma, 8 nefesi verirken sayma sayısıdır. Bu sayıları gün içinde tekrar ederek ezberleyebilirsiniz. Bu yöntemi denerken sadece nefes almaya odaklanın ve sayıları saymaya odaklanın sonuçlarını görünce mucizelerine inanamayacaksınız.

Bebekler gibi huzurlu bir uyku deneyimlemek için, en önemli olan nokta zihninizi özgür bırakmanızdır. Düşünceler zihninizde belirebilir ama bunları takip etmeyip, yaşamın en güzel belirtisi olan nefes almaya odaklanın. Nefes, huzurdur, huzurlu uykular…

YORUM YAZIN