• Moda  • 2021 BOT TRENDLERİ

2021 BOT TRENDLERİ

Hangi kadın model model, renk renk ayakkabılara, botlara, çizmelere sahip olmak istemez ki? En tutumlumuzun bile vitrinlerde boy gösteren yeni model bir ayakkabıya, bota, çizmeye baktığında aklı kalmıyor mu? Kadınların ortak zaaflarından biri ayakkabılar ve botlar.

Farklı tanımlara baktığımızda; Ayakkabının; ayakların yer ile doğrudan temasını keserek yabancı maddelerden ve değişik hava koşullarından koruyan, bunun yanı sıra şıklığı tamamlayan her türlü ayak giyeceği olarak tanımlandığını görüyoruz. Sonbahar ve kış aylarında en çok kullandığımız ayakkabı türlerinden özellikle de botlardan söz edeceğiz bu yazımızda. Hem şık, hem de kullanım kolaylığı sağlayan bir ayakkabı türü botlar. Ayak bileği ile baldır arasında kalan bölümde giyilen farklı boylardaki bot modelleri mümkün. Diz altına uzanan ayakkabı modelleri ise çizme olarak adlandırılmış. Çizmenin çorap çizme olarak adlandırılan kasıklara kadar uzanan modelleri de mevcut. Ayak bileğinde olan yarım bot olarak adlandırılan bootie’lerde son yıllarda gündemimize girdi.

Botlar, çok değişik malzemeden üretiliyor ve dolayısıyla geniş bir fiyat yelpazesine sahip. Online mağazalardaki bot çeşitlerine göz attığımızda; Hakiki deri, Nubuk; Polar, Poliüretan, PVC, Rugan, Su geçirmez, süet, suni deri, tekstil, yünlü gibi malzemeleri botların üretildiği malzemeler arasında görebiliyoruz. Ayrıca kauçuk tabanlılar, tekstil tabanlılar gibi malzemeler de taban çeşitleri arasında sayılabilir.

2020-2021 Sonbahar-Kış sezonu bot modellerine baktığımızda askeri botların bir diğer adıyla postalların yine gündemde olduğunu görüyoruz. Ancak renklenmiş ve hatta desenlenmiş olarak. Postallardan esinlenen bağcıklı, topuklu botlar da daha şık görünmek isteyen kadınlar için seçenek oluşturuyor. Sokak giyiminde kullanılan aslına uygun kalın kauçuk altlı postallar daha şık olmamız gereken zamanlarda yerini ince topuklu, daha ince ve şık görünümlü bağcıklı modellere bırakıyor. Yılın rengi kırmızı bot modellerinde de gündemde. Dümdüz bir kıyafet bile altına giyeceğiniz kıpkırmızı bir bot ile bir anda gözalıcı bir hale dönüşebilir.

Kovboy botları da sezonun çok kullanılacak parçaları arasında. Özellikle jean pantolonlarla kombinlendiğinde hoş görünümler sunacağınızdan emin olabilirsiniz. Sezonun hatta son birkaç sezonun akıl çelen botlarından biri de beyaz renkli botlar. Doğru parçalarla kombinlendiğinde kıyafetinizi gerçekten de bir üst klasmana taşıyor.

Bilekten bağcıklı, bağlamalı bot modelleri moda gösterilerinde çokça kullanıldı. Bakalım gündelik yaşamımızdaki bot modelleri arasına da aynı çoklukta girecek mi? Önden fermuarlı botlarda yılın trendleri arasında ilk beşin içine girdi bile. Ayrıca yandan fermuarlılar, arkadan fermuarlı bot modelleri de değişik detayları ve değişik aksesuarları ile birlikte sonbahar kış sezonunda ayaklarımızı hem ısıtacak hem de şıklığımıza şıklık katacaklar.

YORUM YAZIN